Allsång på Skansen
Vad är en sommar utan Allsång på Skansen? Under åtta tisdagar med start den 24 juni kan du sjunga med på plats i folkhavet framför Sollidenscenen eller i direktsändningen i SVT. Välkommen att njuta av sommar, underhållning och allsång under ledning av Pernilla Wahlgren!
Frågor och svar
-
Visitering och eventuellt väskförbud
All publik som besöker Allsång på Skansen visiteras vid inpassering till Sollidenplan. All visitering sköts av behörig personal.
Evenemangen kan komma att omfattas av väskförbud – denna sida uppdateras kontinuerligt.
Vid väskförbud gäller det för väskor större än 40 x 40 x 20 cm. Detta gäller alla typer av väskor oavsett storlek inklusive påsar, genomskinliga som täckta.
Undantag görs för personer som av medicinska skäl behöver ta med sig större väska in på området. Medicinsk väska/skötväska ska stå i storleksmässig proportion till dess innehåll och kommer att kontrolleras av behörig personal vid inpassering.
Behörig personal på plats kan neka väskor som inte anses uppfylla kraven för att undantas förbudet.
Begränsad tillgång till väskförvaring finns i Skansens huvudentré. Avgift för inlämning är 50 kr/väska.
-
Får man inte ha med sig en väska till Skansen?
Vid eventuellt väskförbud gäller det endast inom avspärrat område vid Sollidenplan och Sollidenscenen.
Övriga Skansen omfattas inte, vilket betyder att du som besökare i parken får ha väska med dig precis som vanligt.
Begränsad tillgång till väskförvaring finns i Skansens huvudentré. Avgift för inlämning är 50 kr/väska.
-
Får jag ha med mig en artistskylt?
Platta skyltar med namn på artister omfattas inte av eventuellt väskförbud och får tas med in på scenområdet.
-
Vilka olika typer av platser/biljetter finns det?
- Parkett, numrerad sittplats, köps via Ticketmaster till både genrep och sändning. Entré till Skansen ingår.
- Onumrerad sittplats, med först till kvarn-princip, på gradängerna till höger om scenen. Ordinarie entrébiljett och årskort på Skansen gäller. Förköp entrébiljett här för att snabbare komma in i parken.
- Ståplatser finns alltid. Ordinarie entrébiljett och årskort på Skansen gäller. Förköp entrébiljett här för att snabbare komma in i parken.
-
Jag har köpt biljett via Ticketmaster, ingår entré till Skansen?
Ja, entré till Skansen ingår. Då är du välkommen från att parken öppnar kl 10.00.
Kom också ihåg att hålla koll på tiderna för insläpp till sittplatsområdet:
- Insläpp till genrepet öppnar kl. 16.00 för de främre sektionerna och 16.30 för de bakre sektionerna. Alla sittplatser till genrep ska vara intagna senast kl. 17.00.
- Insläpp till liveinspelning öppnar kl. 18.30. Alla sittplatser till liveinspelning ska vara intagna senast kl. 19.20.
-
Kan jag lämna scenområdet under dagen och sen komma tillbaka?
Ja, det går att passera in och ut under dagen. Vid varje inpassering visiteras du på nytt.
-
Vad finns inom det avspärrade scenområdet?
Inom scenområdet finns det Holken-toaletter, food trucks och försäljning av dryck.
-
Finns det mat och dryck till försäljning?
Ja, det finns enklare mat och dryck till försäljning inom scenområdet.
-
När behöver jag vara på plats?
Kom i god tid på grund av säkerhetskontroll vid inpassering till scenområdet.
Har du köpt en numrerad sittplats på parkett via Ticketmaster måste du inta denna i tid för att inte förlora den:
- Insläpp till genrepet öppnar kl. 16.00 för de främre sektionerna och 16.30 för de bakre sektionerna. Alla sittplatser till genrep ska vara intagna senast kl. 17.00.
- Insläpp till liveinspelning öppnar kl. 18.30. Alla sittplatser till liveinspelning ska vara intagna senast kl. 19.20.
Vill du ha onumrerad sittplats på gradängerna (till höger om scenen) rekommenderar vi att vara på plats när Skansen öppnar kl 10.00 eftersom det är ett fåtal och först till kvarn gäller. Observera att man inte får paxa plats under dagen genom att lägga en jacka, filt eller liknande på en sittplats och sedan lämna. Man behöver sitta på platsen under hela dagen och behöver man lämna för toalettbesök etc. behöver någon hålla din plats åt dig. Man får hålla max 1 plats per person åt gången.
Ståplats kan intas redan från det att Skansen öppnar kl 10.00. Ståplatser går inte att reservera eller paxa.
-
Jag har köpt parkettplats till genrepet, kan jag stanna och titta på livesändningen?
Man får gärna vara kvar på Skansen för att se livesändningen via ståplats, men man måste lämna sittplatsområdet efter att genrepet är slut.
-
Vad gäller för rullstolsburna?
För personer i rullstol eller permobil finns avsedda platser. För garanterad plats köps biljett via Ticketmaster, det finns även ett begränsat antal först-till-kvarn-platser tillgängliga från kl 10.00 (ordinarie entrébiljett samt årskort till Skansen gäller).
Av säkerhetsskäl får man inte ersätta en publikstol med en rullstol eller permobil. Vi kan därför endast ta emot rullstolar och permobiler på anvisad plats.
-
Vad gäller för icke rullstolsburen brukare med ledsagare?
För dig som köper en ordinarie sittplats på parkett, alltså inte på rullstolsplats, gäller att både du som brukare och din/dina ledsagare behöver ha varsin biljett.
Som brukare kan du boka plats för dig samt en medföljande ledsagare genom att ringa till Ticketmasters Tillgänglighetslinje på telefonnummer: 0776-707777.
-
Vad gäller för barnvagnar?
Av utrymningsskäl får barnvagn inte medtas in till scenområdet, utan måste parkeras utanför insläppet.
Kan vagnen vikas ihop och placeras under en stol går det bra att förvara den där. Barn 0–3 år går in gratis, men behöver då kunna sitta i knät på medföljande vuxen.
-
Får jag använda paraply?
Eftersom vi vill att alla som kommer ska se så bra som möjligt får paraplyer inte användas under programmet.
-
Får jag fotografera och filma?
Det är okej att fotografera och filma i korta stunder med enklare kamera, till exempel smartphone.
Vi tillåter inte användning av professionell foto/filmutrustning under genrep eller liveinspelning, med undantag för ackrediterad press.
Vill du fota eller filma en kortare stund ber vi att du visar hänsyn till andra i publiken samt artisterna på scen. Ha inte mobilen uppe under för lång tid då detta kan störa upplevelsen på plats, som är bäst i nuet!
Dag | Tid |
---|---|
24 juni 2025 | 20.00-21.00 |
1 juli 2025 | 20.00-21.00 |
8 juli 2025 | 20.00-21.00 |
15 juli 2025 | 20.00-21.00 |
22 juli 2025 | 20.00-21.00 |
29 juli 2025 | 20.00-21.00 |
5 augusti 2025 | 20.00-21.00 |
12 augusti 2025 | 20.00-21.00 |
Hitta till Sollidenscenen
