Under fem onsdagskvällar i sommar firas jazzens bredd, energi och universella uttryck under ledning av Nils Landgren och Hans Backenroth. Samtliga jazzkvällar ingår i entrén till parken.
Vi är stolta och glada över att presentera både svenska och utländska stjärnor i en serie unika möten på Sollidenscenen. Det blir en blandning av nytt och gammalt, känt och okänt på högsta musikaliska nivå – i ett sommarstockholm med världens finaste utsikt!”
– Nils Landgren och Hans Backenroth
16 juli – Claire Martin & Per ”Texas” Johansson
Den brittiska jazzsångerskan Claire Martin, flerfaldig vinnare av British Jazz Awards, delar scen med den svenska saxofonisten Per ”Texas” Johansson, känd för sina kritikerrosade album och samarbeten inom europeisk jazz. Det blir ett unikt möte mellan brittisk elegans och svensk jazztradition.
23 juli – Champian Fulton & Maria Sur
Den amerikanska jazzpianisten och sångerskan Champian Fulton, hyllad för sitt sväng och känsla, uppträder tillsammans med den ukrainsk-svenska sångerskan Maria Sur, vars kraftfulla röst har gjort starkt intryck på den svenska musikscenen.
30 juli – Lina Nyberg & Max Schultz
Svenska jazzsångerskan och kompositören Lina Nyberg, aktuell med albumet Lost in the Stars, framför musik inspirerad av Kurt Weill. Hon delar scen med gitarristen Max Schultz, vars karriär spänner över jazz, blues och världsmusik.
13 augusti – Vivian Buczek & Mathias Heise
Jazzsångerskan Vivian Buczek, aktuell med hyllningsalbumet Le Grand Michel, uppträder tillsammans med den danske munspelsvirtuosen Mathias Heise, världsklass i kromatiskt munspel och mottagare av flera internationella utmärkelser.
20 augusti – Lill Lindfors
Den svenska ikonen Lill Lindfors avslutar sommarens jazzserie med en konsert som lovar musikalisk bredd, djup och en varm närvaro – ackompanjerad av Skansens erfarna husband.