Järnhandeln 20 år

Fira med oss när Järnhandlarhuset fyller 20 år! Under jubileumsdagen den 24 maj får du ta del av aktiviteter och pröva på-tillfällen som fokuserar på järnhandlaryrket, verktyg och traditionellt hantverk.

  • 2005 invigdes det hus som rymmer Skansens järnhandel, järnhandlarbostad och Konsum. Huset är byggt efter en förlaga från Hudiksvall och Järnhandelns interiör kommer från Asplunds Järnaffär i Stockholm som var i bruk 1899–1992. I butiken arbetar volontärer från Järnhandelns Intresseförening som berättar om järnhandelns historia och branschens utveckling, och i Järnhandlarbostaden får du uppleva en järnhandlarfamiljs hem på 1930-talet.

    När vi firar byggnadens 20-årsjubileum får du upptäcka husets olika miljöer och ta del av roliga aktiviteter på tema järn och järnhandel. Missa inte att lyssna på jubileumstalet kl. 10.30!

  • Hantverk på nära håll

    I närheten av Järnhandlarhuset ligger flera hantverksmiljöer som på olika sätt är förknippade med järn eller järnhandlartraditionen. Besök Snickeriet, Garveriet, Guld- och silver, Silverpressen, Smedjan, Apoteket och Mekaniska verkstaden för att lära dig mer om olika hantverk, tekniker och verktyg.

  • Järnhandlartorget

    Du vet väl att allt som säljs i Järnhandeln är tidstypiska? På torget får du träffa några av Järnhandelns leverantörer som berättar om sina varor och dess historia. Du kan även passa på att köpa med dig något hem eller bläddra i historiska kataloger.

  • Tipspromenad

    Testa dina kunskaper om järn på vår tipspromenad!

  • Pröva gamla verktyg:

    Kom förbi Snickerigården för att utforska, och själv testa, klassiska hantverktyg tillsammans med Skansens snickarskrå och järnhandlare. Här får du bland annat spånhyvla, såga med ställningssåg, fila, raspa och borra.

In the ironmonger's store

Här kan du läsa mer om järnhandelns historia.